Ez a ház olyan mint a város, olyan mint az ország: válságkezelésre és szerkezeti változást hozó reformokra párhuzamosan van szüksége.
Válságkezelésként az értelmetlen kiadások, a pazarlás megszüntetése és a bevételek növelése az elsődleges cél. Nem emeltük a közös költséget, ez tulajdoni hányadonként 100 Ft, és a házban 10,000 tulajdoni hányad van. Vagyis, rendesen 1 millió forint bevételre számíthatunk egy hónapban a tulajdonosi befizetésekből. Csakhogy az elmúlt években a közös képviselő nem élt a törvény adta lehetőségeivel a tartozások csökkentésére. Másfelöl viszont minden szinten folyt a pazarlás. A ház állapota eközben csak romlott. Tavaly, szinte minden megtakaritás a kéményfelújításokra ment el, de a kivitelezés minősége elég gyatra, és a kémény-probléma még közel sincs letudva.
A közgyűlést megelőző két hónapban a Számvizsgáló Bizottság tagjai próbálták kideríteni, hogy mennyi pénzzel rendelkezik a Ház, mivel gazdálkodik. A kép, még közel sem tiszta, de az elkövetkezendő hónapban, amikor az előző közös képviselő át kell adja az összes iratokat, remélhetőleg tisztázni tudjuk a részleteket.
2009 március 17-i adatok szerint közel 1 millió kétszázezer forint közös költséggel tartoznak a tulajdonosok. Ez az éves bevétel 10%-a. Igy mindenekelőtt a bevételek terén kell rendet teremtenünk. Egy közösség nem engedheti meg magának, hogy bizonyos személyek kivonják magukat a közteherviselésből. A közgyűlési jegyzőkönyvvel együtt minden tulajdonos kap egy pontos kimutatást a befizetett összegekről és a hátralékokról, valamint arról, hogy április 1-10-ig mekkora összeget kell befizessen ahhoz, hogy ne legyen tartozása.
Az eddig ismert adatokból az derült ki, hogy tavaly 189,938 forintot fizetett a társasház banki költségeket. Az OTP minden befizetés után 200 forintot számol fel, és minden olyan napról, amelyen volt valamilyen pénzmozgás - számlakivonatot küld. Teljesen értelmetlen papirhalmaz, és persze fölösleges költségek. A napi számlakivonatot már tegnap lemondtuk - havonta egy tökéletesen elegendő a könyveléshez, de holnap azt is megvizsgáljuk, hogy melyik bank biztosít kedvezőbb feltételeket a számlavezetésre.
Nos, a bankokat még mindig nem fejeztük be, de úgy tűnik, hogy a csábító hirdetések a folyószámlán lévő lekötetlen összegek kamatairól, kevésbé csalogatók a valóságban. Ráadásul, az előző közös képviselő 5 (!) db számlát üzemeltetett, elég zavaros átutalásokkal, úgyhogy egyelőre megpróbálunk rendet teremteni a meglévő számlák körül. Mindenesetre, az áprilisban esedékes befizetéseket még mindig ugyanarra az OTP-számlára kérjük, mint eddig, de ha lehet, akkor Postán fizessék be, mert az olcsóbb, még akkor is, ha húszezer forinton felüli összegről van szó.
A közgyűlésen azt állította az előző közös képviselő, hogy a nótorius tartozók a múlt pénteken, vagyis a közgyűlés napján befizették a tartozásukat. Néhányan, valóban befizették a tartozásukat, de az a tulajdonostárs, aki több, mint félmillió forinttal tartozik, sajnos, most sem érzi, hogy a szabályok rá is vonatkoznak. Azzal, hogy a ház nyújtotta szolgáltatásokat igénybe veszi, ugyanakkor több, mint egy éve nem fizet a három (!) lakása után, valójában meglopja a közösséget. Éppen ezért, az április 10-i határidő után meginditjuk az eljárást, és a törvény maximális szigorával lépünk fel ellene. Pedig nem célunk az ellenségeskedés - ha valakinek valamilyen személyes problémája van, szivesen együttműködünk a megoldásban, de azt senki ne gondolja, hogy bárki élősködhet a közösségen.
2009 március 31-én a Társasház anyagi helyzete:
OTP folyószámlán: 696,467 Ft Lekötött betétben: 881,348 Ft
CIB bankban lekötött betét: 548,686 Ft
LTP számlán: 1,083,300 Ft (2012-ben hozzáférhető felújításokra)
2009 áprilisában 2,204,610 forintot kellene befizetniük a tulajdonosoknak ahhoz, senkinek ne legyen tartozása.