A ház utcai frontján öt üzlethelyiség van.
Az egyik oldalon, az asztalosműhely, aztán, volt a szudáni étkezdénk, ami bezárt.
A másik oldalon három pici üzlet, amelyből csak egy üzemel - bár vevőt nem sokat láttam, de elvileg mindenféle intim ruhadarabot lehet vásárolni, amikor éppen nyitva van. Lehangoló kép.
Tapasztalatom szerint egy rossz üzlet képes befolyásolni a szomszédos üzletek sorsát, de a tétel fordítva is igaz: ahol beindul egy jó üzleti vállalkozás, amely forgalmat indukál, ott van esély arra, hogy a többi, döglődő üzlet is felzárkózik. (Mellesleg ez a plázák sikerének is alapja.)
Az üzleteknek, négyzetméterarányosan dupla tulajdoni hányaduk van - dupla közös költséget fizetnek, ahhoz pedig, hogy ezt az összeget ki tudják fizetni, a vállalkozásukkal ezt meg is kell keresniük.
Tehát elemi érdekünk, hogy a ház utcai frontján sikeres vállalkozások működjenek.
A szudáni helyén már megkezdődött az átalakítás - két egyetemista lány nyit itt egy ruhaüzletet. Felújítják a vizesblokkot, az elektromos hálózatot, és egy térré nyitották a szép boltozatos helyiséget, amely korábban megosztott volt. Reményeim szerint a csúf barna és egérszürke színek is eltünnek a homlokzatról. Mivel hasonló átalakításokban igen nagy gyakorlatra tettem szert az elmúlt húszonvalahány évben, folyamatosan figyelemmel kísérem azt, amit az üzletben csinálnak - nem molesztálni akarom őket, csupán együttműködni annyira, amennyire a közös érdek és jószándék diktálja.
A házban lakóknak sem mindegy, hogy milyen az utca, amin keresztül hazatérnek, a tulajdonosoknak pedig az nem mindegy, hogy ingatlanuknak milyen a piaci értéke.
Ez utóbbit jelentősen befolyásolja az is, hogy milyen a lakás közvetlen környezete, és maga az épület, bejáratával, homlokzatával együtt. Vagyis, közös érdek, hogy az üzletek sikeresek és szépek legyenek, a ház homlokzata pedig idővel az adottságaihoz méltó külsőt kapjon.
Ebben, remélhetőleg segitséget tudunk majd kapni a Palotanegyed részönkormányzattól.
A tervek szerint a melletünk lévő kéményseprőház lesz a Palotanegyed egyik központi , közösségi épülete - igaz, ehhez el kell viseljük majd a felújítási munkákat is...
A magam részéről annyit teszek egyelőre, hogy résztveszek az Egyesület ülésein, és figyelem, hogy milyen pályázatokat irnak ki, amelyek relevánsak a ház szempontjából.
A Belsőudvar Program mintha ránk lenne kiírva, de bizonyára nem mi leszünk az egyetlenek, akik ezt megpályázzák. A homlokzatfelújitásra az utca megújításával párhuzamosan kerülhet sor, előreláthatólag 2010 őszéig.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Csakhogy addig, a magunk részéről előre kell haladnunk az infrastruktúrális hálózataink felújitásával - hiszen amig a falakat vésni kell, nem lehet szó a festésről, vagy másfajta szépitgetésről.
A Bródy Sándor utca vegyes forgalmú lesz, ami azt jelenti, hogy nagyobb teret kap a gyalogos-forgalom, ami kedvez majd az üzletek forgalmának.
Kevesebb lesz az átmenőforgalom, ami kevesebb zajt, mocskot és bűzt is jelent. A Bródy Sándor utcában is lesznek fák...
Mindezek a változások, remélhetőleg, előnyösebb helyzetbe hozzák az üzleteket, érdemes lesz olyan funkciót találni, amely jobban illik a rendezett környezetnek, nagyobb bevételt hoz.
A ház közeljövőre tervezett - kényszerűen, tovább nem elnapolható - felújítási munkái közül az elektromos rendszer felújítása az üzletek számára is nagyon fontos, hiszen a jelenlegi helyzet, mármint a betápszekrények és az elosztó-hálózat állapota őket is érzékenyen érintheti egy meghibásodáskor. A lift valószinűleg kevésbé, és a viz-, ejtővezetékhálózat is csak közvetve. De ezzel a lakások tulajdonosai is így vannak.