A kertéSZombat eredményeként két komposztálónk van. Az egyik az első udvar közepén, az egyik hársfa tövében, amelyet idővel a köréje ültetett bokrok takarni fognak, bár nem mondhatni csúnyának a maga zárt formájában. A másik a harmadik udvarban a keleti fal tövében.
A zöld hulladék egy része már ezekbe a komposztálókba került, és az elmúlt héten már néhányan úgy vitték le a szemetet, hogy különválasztották a növényi eredetű hulladékokat a többi szeméttől. Nézzük, mit hogyan érdemes komposztálni...
Bevezetőben annyit, hogy a háztartási hulladék közel egyharmada olyan szerves anyag, amelyből különösebb fáradtság nélkül jó minőségű kerti táptalajt készíthetünk. Mivel a mi házunk olyan szerencsés, hogy három kertünk is van, erre a táptalajra szükségünk is van, ugyanakkor a hártartási hulladékot a kertből származó zöld hulladék előnyösen egészíti ki.
Mit lehet komposztálni:
Ahhoz, hogy viszonylag gyors lefolyású legyen a komposztálás és ne legyen "szagos", kéretik csak növényi eredetű szerves anyagokat beletenni! Vagyis a zöldséghéjak, gyümölcs-maradványok (magokat nem célszerű belekeverni), kávézacc és teafű.
Mit ne tegyenek a komposztálóba:
Ételmaradékot, nyers húsdarabokat, magokat, amelyek kicsírázhatnak, beteg növények leveleit, és persze a szervetlen anyagokat, mint nylonzacskó, fémdoboz és hasonlók.
Jelenleg, hetente kétszer négy konvencionális kukát ürítünk, ehhez jön a hétvégi 5 kuka. Ezért, folyamatosan emelkedő mértékben, ma 80 ezer forintot fizetünk havonta. Ha sikeresen komposztálunk, akkor ez a kuka-szám csökkenhet, tehát a havi rezsinket is csökkenthetjük, ám ami még fontosabb, hogy a szemétben kevesebb a rothadó szerves anyag, kevésbé szagos. A komposztálóban lezajló bontási folyamatot a kerti hulladék adagolásával, nyári melegben egy kis földfedéssel "szagtalanítjuk". A komposztálónak nincsen alja, hanem a komposzt a földdel közvetlenül érintkezik, ezért a bomlási nedvességet az magábaszívja. Ugyanakkor a földben lévő mikroorganizmusok, gombák, giliszták is segítik a folyamatot. Reményeim szerint, lassan rászoknak a ház lakói a komposztálásra, és akkor csökkenhet a szemétszállítás költsége, és állandóan lesz jó minőségű talajutánpótlás a kertjeinkbe, ami legalább olyan fontos, hiszen kész termőtalajt venni, vagy műtrágyázni a növényeket szintén sok pénzbe kerülne.
A héten, teljesen váratlanul megérkezett két szelektiv szemétgyűjtő: a kék papírszemétnek, a sárga műanyagnak és fémhulladéknak vegyesen. Ezeket egy héten egyszer, szerdán hajnalban ürítik. Ingyen-szolgáltatásról van szó - ami meg is látszik rajta. Az biztos, hogy a ház szelektív szemét-mennyiségéhez képest ez nem elegendő, ráadásul, ha kitesszük a többi kukával együtt, meg van a veszélye, hogy más vegyes hulladék is belekerül.
Tehát a tervezett szeméttároló-átalakítást ez nem befolyásolja. A jelenlegi kukatárolónkban kialakitjuk az ötféle szelektiv szemétgyűjtőt, a falra szerelve, ahogy a korábbi bejegyzésben erről már számot adtam. A lakóközösség ebbe fogja a szelektiv szemetet dobni. Mivel a terv szerint a takarítónőnk üríti a szelektiv szemetet a Guttenberg téri szigeten, attól függően, hogy mennyire vannak tele a házi tartályok, a most kapott ingyen-szolgáltatást úgy hasznosítjuk, hogy ő ezekbe üríti a műanyagot és a fémhulladékot, illetve a papírt, amig teljesen tele nem lesz, és igy kerül ki az utcára szerda hajnalra - ezzel megakadályozzuk, hogy mást is beletegyenek eggyesek az utcán. Másfelöl viszont, a többi, szelektiv hulladékot továbbra is, a szükségletek szerint üríti. Igy felszámolhatjuk azt a disznóólszerű rumlit, ami most a szelektiv hulladék körül kialakult. Igaz, ehhez szükséges a szeméttároló rendbetétele, ami ugyan áprilisi életminőségjavító programként indult, de a kertéSZombat beelőzött, így májusra csúszot, illetve részben megvalósult a komposztálók beállításával.